Sedlec - Logo

Kulturní kalendář 2024

Pátek 26. dubna v 17:00

Sedlecká katedrála

Promítání fotografií a komentovaná prohlídka výstavy Momenty ticha

Autor výstavy Miroslav Hlinka promítne přímo v prostorách katedrály fotografie, které nebyly prezentovány na výstavě a nebyly ani publikovány v knize Momenty ticha, zároveň odvypráví příběhy některých českých kostnic, které navštívil a měl možnost fotit. Následuje komentovaná prohlídka výstavy v podkroví sedlecké katedrály.

                     

Pátek 3. května v 18:30

Sedlecká katedrála

Výstava Bohemia patchwork klubu Baroko

Bohemia Patchwork klub vznikl v roce 2006 jako platforma, která zastřešuje aktivity amatérských textilních výtvarnic. Pro podkrovní prostory sedlecké katedrály vytvořily umělkyně z celé České republiky sérii různorodých textilních děl a přímo se inspirovaly českým barokem a dílem Jana Blažeje Santiniho Aichla.

          

Sobota 11. května v 9:00

Infocentrum Sedlec

Dva písaři fest – Unciála s lektorkou Veronikou Wuycheck

Druhý květnový víkend žije Kutná Hora festivalem papíru a krásného psaní Dva písaři fest. Poprvé se kurzy konají i v Sedlci, a to v podkroví sedleckého infocentra.

Začátky unciály sahají až do druhého století našeho letopočtu, kdy písaři začali postupně zakulacovat a zjednodušovat římskou kurzívu tak, aby mohli rychleji a čitelněji přepisovat manuskripty. Unciála se šířila Byzantskou říší, zbytkem Evropy až na Britské ostrovy. V průběhu staletí se vyvíjela v mnoha různých variantách, než ji v 8. století nahradila karolinská minuska.

Více informací: https://dvapisarifest.cz/program/

Rezervace nutná!

         

Sobota 11. května v 15:00

Infocentrum Sedlec

Dva písaři fest – Gotická textura s lektorkou Ewou Rylko

Druhý květnový víkend žije Kutná Hora festivalem papíru a krásného psaní Dva písaři fest. Poprvé se kurzy konají i v Sedlci, a to v podkroví sedleckého infocentra.

Přijďte se odpoutat od dnešního světa a ponořit se do tajů krásného středověkého písma. Stejně jako věže gotických katedrál, které šplhaly vysoko k nebi, se i písmena v tomto období postupně začala prodlužovat a lámat. Textura – z latinského slova pro tkaní – ukazuje, že důležitější než čitelnost písmen kdysi byla jejich estetická podoba, která měla navozovat efekt tkaniny.

Více informací: https://dvapisarifest.cz/program/

Rezervace nutná!

           

Sobota 11. května v 19:30

Sedlecká katedrála

Dva písaři fest - Koncert pěveckého sboru Subito

Druhý květnový víkend žije Kutná Hora festivalem papíru a krásného psaní Dva písaři fest. Na závěr sobotního programu plného dílen, kurzů, papírového trhu a mnohého dalšího, zazní v sedlecké katedrále koncert pražského komorního smíšeného sboru, jemuž pevnou rukou vládne sbormistryně Monika Václová. Zazní hudba 20. století, ale i nestárnoucí barokní a renesanční klasiky.

Více informací: https://dvapisarifest.cz/program/

            

Sobota 18. května
Kostel sv. Jakuba v Církvici


Slavnostní otevření sezóny v kostele sv. Jakuba v Církvici


10:00 Požehnání nově osazenému svatojakubskému patníku
17:00 Koncert smyčcového kvarteta Fcella ZUŠ Kutná Hora

Na letní sezónu otevíráme naši románskou perlu, kostel sv. Jakuba v Církvici. A protože kostel býval důležitým poutním místem a leží na Východočeské svatojakubské stezce, rozhodli jsme se před kostel osadit svatojakubský patník, kterému v 10:00 požehná farář sedlecké farnosti P. Pavel Tobek. V 17:00 zahrají František Drahota, Nela Kotrbová, Judita Kubíková, Štěpán Peterka - tedy smyčcové kvarteto ZUŠ Kutná Hora se skvělým jménem Fcella.

                  

Neděle 2. června od 18:30

Sedlecká katedrála

Divadelní představení Santini

V roce 2023 uplynulo 300 let od smrti architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla, jehož život a dílo se stalo zdrojem inspirace pro tento neuvěřitelný divadelní koncert, který vznikal přímo v prostorách sedlecké katedrály. Hrají Miroslav König a Lucie Trmíková z divadelního spolku JEDL.

Vstupenky budou k dispozici na našem webu a v IC Sedlec od 10. 5.

               

Sobota 8. června od 18:00

Sedlecká kostnice

DO KOSTNICE – Jan Švankmajer vs. baroko v přednášce surrealisty Bruna Solaříka v dolní kapli sedleckého osária

Součástí programu budou projekce filmů Jana Švankmajera J. S. Bach – Fantasia G-moll (1965), Don Šajn (1969) a Kostnice (1970).

Více informací: https://gask.cz/akce/do-kostnice-jan-svankmajer-vs-baroko-v-prednasce-surrealisty-bruna-solarika-v-dolni-kapli-sedleckeho-osaria/

                

Pátek 21. června od 18:30

Sedlecká katedrála

Vernisáž výstavy There is no time for romance 

autorů Sofie Švejdové, Marie Butuly Ciché a Matouše Tichého

Výstava tří mladých malířů, kteří v roce 2023 společně tvořili na Symposiu Felixe Jeneweina v Kutné Hoře. V podkroví sedlecké katedrály představí výběr svých děl.

             

Čtvrtek 27. června od 19:30

Sedlecká katedrála

Koncert Prague Summer Nights Festival Orchestra pod vedením Jamese Burtona

V rámci prestižního festivalu mladých umělců zazní v sedlecké katedrále Elgarův Koncert pro violoncello a orchestr e moll a Dvořákova Symfonie č. 8 pod vedením Jamese Burtona dirigenta bostonského symfonického orchestru.

Výtěžek z dobrovolného vstupného bude věnován Oblastní charitě Kutná Hora.

              

Čtvrtek 15. srpna od 19:00

Sedlecká katedrála

Praha, klasika

Symfonický orchestr Filarmonietta Praga ve spolupráci s TBSK Tokyo

I v Kutné Hoře připomeneme dvousetleté výročí narození Bedřicha Smetany a to slavnostním provedením cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany.

Vstupenky budou k dispozici v IC Sedlec v průběhu července.

              

Pátek 6. září od 18:30

Sedlecká katedrála

Vernisáž výstavy MATCHES Lukáše Kalivody

Sklář a výtvarník Lukáš Kalivoda představí v podkroví sedlecké katedrály nejen skleněné panely ze série MATCHES, ale i site-specific kresbu na jemném saténovém papíru, která bude zavěšena na kůru katedrály a bude tak přímo reagovat na světlo největšího chrámového okna v západním průčelí.

           

Pondělí 23. září od 17:00

Sedlecká katedrála

Podzimní rovnodennost v sedlecké katedrále

             

Středa 27. listopadu

Sedlecká katedrála

Červená středa

Již posedmé bude největší okno v západním průčelí sedlecké katedrály nasvíceno červeně. Smyslem akce je veřejně připomenout všechny, kteří jsou ve světě pronásledování pro své náboženské přesvědčení. Znakem iniciativy je červené světlo symbolizující krev trpících pro víru.